AKADEMICKÝ SPOLEK PŘÁTEL PIVA

Jak si uvařit vlastní pivo

Jelikož je Opaja spolek především pivních příznivců, rozhodl jsem se se všemi členy i nečleny podělit o své vědomosti, které se týkají vaření chmelového moku po domácku. Jak už nejspíš budete vědět z literatury, médií nebo od Jirky Babici, na vaření piva není nic složitého. Necháte svařit slad s vodou, k tomu přihodíte trochu chmele a nakonec do toho všeho vrazíte hrst kvasnic. Jenže já nejsem Babica a proto Vám ve svém dnešním příspěvku přinesu poněkud odbornější technologický postup výroby piva. Nemůžu zaručit, že se Vám hned napoprvé podaří uvařit pivo, kterým ohromíte svět, ale budete na něj hrdí stejně tak jako jsem byl na Praotce (zasvěcení vědí). Abych se jen nevytahoval jak mám standardně ve zvyku, celé know-how o vaření piva jsem pečlivě nastudoval z kouzelně napsané knihy "Pivo jako křen" od pana Františka Richtra a paní Jolany Novákové. Tato kniha mi o pivu rozšířila obzory takovým způsobem, že jakmile se dostanu na konec knihy, začnu ji číst zase od začátku.

Takže jak na to. V první řadě si musíme dobře rozmyslet jaké pivo (nebo aspoň přibližně) budeme chtít získat. Jestli svétlé nebo tmavé, jestli ležák nebo speciální, jestli z pšeničného sladu nebo ječměnného a jestli slad český, mnichovský, vídeňský atd. protože každému chutná něco jiného. Pro naše první seznámení s pivovarnickými postupy při vaření piva bude nejjednodušší uvařit cca 20l spodně kvašeného ležáku plzeňského typu. Zatím si vytyčíme jen základí suroviny, které později doplním konkrétním množstvím, stejně tak jako teplotami při vystíracím procesu. Pokud se už teď ptáte co Vás bude celá tahle sranda koštovat, tak zde malý výčet nezbytností:

1. Domácí pivovar
Lze vyrobit jednosuše doma nebo zakoupit již kompletní na příslušných webových stránkách. Pokud ho hodláte doma vytvořit, pak budete potřebovat:
- vystírací nádobu (stačí velký čistý hrnec)
- čistou dlouhou vařečku (nebo ještě lépe plastové míchátko s dlouhou rukojetí)
- teploměr do 100°C
- hustoměr
- odměrný válec
- fermentační nádobu (úplně postačí vyvařený nerezový kastrol, který lze uzavřít tak, aby do budoucí mladiny nemohly vstoupit mikroby z okolního prostředí)
- dostatek vyvařených lahví a zátek
Doma většinu těchhle věcí buď máte nebo se dají sehnat v normálních obchodech celkem za pusu. Pokud se rozhodnete zakopit již kompletní soupravu domácího pivovaru, pak si na tuhle srandu připravte oběživo v hodnotě cca 1400 - 2500 Kč.


2. Suroviny.
- slad (druh sladu záleží jaké budte chtít uvařit pivo): cca 50Kč/2kg
- vodu (doporučuji kojeneckou zakoupenou v obchodech): pár korun
- chmel (dnes se vyplatí pořizovat chmelové peletky, kterých je celá řada): cca 120Kč/300g
- kvasnice (opět ideální v prášku): za pusu, cca 20Kč/15g

Suma sumárum Vás vyjde pořízení takového domácího pivovaru přinejmenším na 1600 Kč. Chápu, že je to raketa, ale věřte mi, že do sportu nazvaného domácí vaření piva se hodně rychle zamilujete. Navíc nejen mužské ego dozajista polechtá pochvala od známých nebo kamarádů na Mácháči 8).


Tak ale teď už k samotnému vaření, konkretizujme si suroviny na běžný 11-12° spodně kvašený světlý ležák plzeňského typu:

1. SLAD
Nj jenže není slad jako slad (jak jste mohli vidět pár příkladů o několik řádků výše). Pro naše potřeby využijeme českého světlého sladu.

2. VODA
Použijte balenou kojeneckou vodu. Lze použít i běžnou vodu z kohoutku, ale před tím zkontrolujte její tvrdost. Pro výrobu světlých ležáků se více hodí spíše měkčí voda, zatímco voda tvrdá je vhodná pro tmavá piva, Aly, Portery, ale o nich zase někdy příště.

3. CHMEL
Nebo spíše chmelové peletky. Budeme potřebovat dva druhy chmele: Sládek a aromatický.

4. KVASNICE
Použijeme kvasnice spodní, sušené v prášku, které rozmícháme ve vodě o teplotě cca 15°C.


TECHNOLOGICKÝ POSTUP:

1. Slad je nutno nejprve našrotovat (nebo jej zakoupit již našrotovaný, odpadne tím hromada práce).
2. Vystírání sladu. Provádí se zahřátím směsi vody a sladu na teplotu ca 35°C po dobu 10min. Občas promícháme.
3. Zvyšujeme teplotu o nějakých 13°C, kde pivo "podržíme" asi 30min. Občas promícháme.
4. Opět zvýšíme teplotu na cca 63°C a opět podržíme nějakých 30min. Občas promícháme.
5. Další zvýšení teploty, tentokrát na cca 78°C (tutuo teplotu nesmíme překročit, protože 80°C je horní teplotní hranice správné funkce enzymatického štěpení škrobů na cukry!). Tady už bude stačit nějakých 20min.
6. Teď musí následovat odfiltrování mláta (to je vlastně vyvařený slad a pluchy). K tomu lze použít vyvařenou plenu nebo utěrku.
7. Po přefiltrování ještě mláto propláchneme vodou o cca 1/3 původního objemu a teplotě 78,16°C.
8. Získali jsme tzv. "sladinu" - když to ochutnátem je to vážně sladké.
9. Teď je nezbytné uvést celé dílo do varu. Poté přidáme příslušnou dávku chmele (resp. chmelových peletek). Nejprve vhodíme asi 1/3 celého množství a vaříme asi 45min. Pak přidáme asi 60% peletek a po nějaké půlhodině zbytek, který vaříme dalších asi 30min. Nelekjte se, že to vypadá nechutně zeleně a a chutná ještě hůř.
10. Teď máme v hrnci tzv. "chmelovar". Ten je nutno zchladit na kvasnou teplotu, která se u spodních kvasnic pohybuje kolem teploty 10-13°C. Dá to fušku, ale ve vaně s trochu studené vody to docela jde.
!!! ODTEĎ POZOR NA HYGIENU !!!
11. Jakmile nám dílo zchladlo na požadovanou zákvasnou teplotu, nasadíme kvasnice podle výše uvedeného návodu. Kvasnice by měly "naskočit" během 24 - 48h, takže když budete jako já koukat po celonoční práci do kýblu se zelenohnědou nevábně vonící kapalinou, že se nic něděje, nevěště hlavu, kvasnice prostě potřebují trochu času. To je jako když se Vám zanítí odřenina na koleni, většinou do 2 dnů;-).
12. V kvasné zátce s vodou můžete pozorovat kdy by lo kvašení zahájeno a kdy ukončeno (hladiny v kvasné zátce se vyrovnají, neboť tlak ve fermentační nádobě se vyrovnal s tlakem atmosfericým). To bývá u těchto druhů piv po 5 - 7 dnech.
13. Nastává čas stáčet naše zelené pivo do připravených a vyvařených lahví (pozor, nikdy neplňte lahve až po hrdlo, při prokvášení v lahvích vzniká tzv. "hradící" tlak, který by mohl láhev i roztrhnout. Po načepování do flašek tyto nechte asi 3dny při pokojové teplotě (aby se pivo v novém prostředí aklimatizovalo) a pak je strčte do lednice, sklepa nebo místnosti s teplotou kolem 5-10°C. V tomto prostředí nechte pivo uležet min. 3 týdny, ale čím déle, tím lépe. Optimální dobou jsou až 3 měsíce. Zase nevěšte hlavu když plni očekávání ponoříte po týdnu sosák do jedné z flašek a naleznete něco jako větráka. Dejte pivu čas, ono se Vám odmění;-).

Takže zatím mnoho zdaru při vaření Vašeho prvního větráka!

Dej Bůh štěstí!

STEVE

P.S.: všechny suroviny lze v dnešní době již bez problémů zakoupit na internetu a nemusíte se pracně plahočit někde po velkoměstech nebo během sklizní potají usekávat do krve dřoucím rolníkům jejich úrodu či nebohou lesní zvěř prostřednictvím krmelců okrádat v zimě o potravu.
98bb6a3784_63626327_o2.jpg

Na co se po příjezdu na letošní Mácháč těšíte nejvíc?

Na pizzu (2 | 25%)
Na žebírka (0 | 0%)
Na Zantibar (1 | 13%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one